Sınav Kaygısı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Funda Gümüştaş, LGS, YKS gibi önemli sınavlar öncesinde yoğun sınav kaygısı yaşayan öğrenciler ile anne - babalara önemli tavsiyelerde bulundu.

Prof. Dr. Funda Gümüştaş

Prof. Dr. Funda Gümüştaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Funda Gümüştaş, YKS, LGS gibi önemli sınavlar öncesinde öğrenciler ile anne ve babalara sınav kaygısı ve belirtileriyle ilgili bilgi verdi. Prof. Dr. Gümüştaş, “Sınav kaygısı aslında hayatın çeşitli alanlarında yaşanan diğer kaygılar gibi bir çocuğun ya da ergenin yaşayabileceği doğal bir duygudur. Her çocuğun ve gencin aklına sınav ile ilgili performansıyla ilgili olumsuz düşünceleri olabilir. Sınav kaygısı baş edilemeyecek düzeyde olduğunda bazı belirtiler görülür. Olumsuz düşünceler yoğunlaştığında kaygı seviyesinin artmasına neden olur. Sınav kaygısı baş edilemeyecek düzeyde olduğunda bazı belirtiler görülür. Olumsuz düşünceler zamanla dışarıya huzursuzluk, gerginlik, kalp çarpıntısı olarak yansır” dedi.

Sınav kaygısı nedir, belirtileri nelerdir, Sınav kaygısını neden oluşur? Sınav kaygısı çocuğun yaşamını nasıl etkiler? Ebeveyn çocuğun sınav kaygısı yaşadığını nasıl anlar? Sınav kaygısını artıran düşüncelerle nasıl baş edilebilir? Çocuklar sınav kaygısıyla nasıl başa çıkabilir? Ebeveynler çocuklara nasıl destek olabilir? Sınav öncesi neler yapılmalıdır? Sınav günü ve sonrası neler yapılmalıdır? Sınav kaygısı için ne zaman psikiyatrik destek gereklidir?

Proje Sorumlusu: Fadime Güzelçoban

Uzman Psikolog: Kübra Taşkıran

Yönetmen: Neval Çolak

Grafik: Eyüp Uğramaz

Kamera: Gökhan Eren, Bülent Kavadarlı

Montaj: Tuba Ekin

Kapak: Abdullah Erdoğan

Önemli Hatırlatma

Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.