18-24 Mayıs Müzeler Haftası Etkinlikleri

18-24 Mayıs Müzeler Haftası Etkinlikleri

18-24 Mayıs müzeler haftası sebebiyle aileler müze ziyaretlerini yoğunlaştırdı.  Müzeler haftası sebebiyle 'müzeler kaça kadar açık olacak, hangi müzeler ücretsiz gezilebilecek, hangi ilde hangi müzeler var' gibi sorular oldukça merak edildi.

TRT Çocuk

TRT Çocuk

Müzeler haftası ne zaman, müzeler haftasında hangi müzeler ücretsiz, müze haftanın önemi nedir gibi soruların cevaplarını sizin için derledik. 18 Mayıs'ta başlayan müzeler haftası sebebiyle müzeler daha da hareketlendi. Bu hafta kültürel mirası ve tarih bilincini artırmak amacıyla çocuğunuzla birlikte seçtiğiniz müzeleri gezebilirsiniz. Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı müzeler haftası sebebiyle müzelerin saat 21.00'a kadar açık tutuyor.

Müzeler Haftası her yıl 18 Mayıs'ta müzelerin toplumdaki işlevi ve önemi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla kutlanıyor.

Galata Kulesi

İndirimli Müzeler

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi ile Efes Deneyim Müzesi’nde Müzeler Haftası’na özel olarak yerli ziyaretçilere yüzde 50 indirim yapılacağını açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 18 Mayıs Müzeler Haftası sebebiyle Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi ile Efes Deneyim Müzesi’ne özel olarak ziyaretlerde yüzde 50 indirim uygulanacağını açıkladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, her gün 09.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyarete açık olan Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi 18 Mayıs Müzeler Günü’ne özel olarak saat 21.00’e kadar ziyaret edilebilecek. Giriş ücreti ise Müzeler Haftası’nı da kapsayan 18-26 Mayıs tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yüzde 50 indirimli olacak.

İzmir'in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti içinde yer alan Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Efes Deneyim Müzesi de kapılarını yine 18-26 Mayıs tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yüzde 50 indirimli olarak açacak. Müze, haftanın 7 günü 08.00 ile 23.30 saatleri arasında açık olacak. Efes Deneyim Müzesi, 18-26 Mayıs tarihleri arasında tüm tarih meraklılarını yüzde 50 indirimle ağırlayacak.

Çocuklar İçin Müze Gezisi

Çocukla Müze Gezerken Nelere Dikkat Etmeli?

Çocuğunuzla birlikte ilk defa müze ziyaret edecekseniz onun yaşına ve ilgi alanlarına uygun müzelerden başlayabilirsiniz. Müze gezerken nasıl bir yere gideceğinizi, neler göreceğinizi ve gezi sırasında nelere dikkat etmesi gerektiğini önceden anlatmanız çok yararlı olacaktır. Gezi sırasında ayrıca, çocuğunuzun acıkıp susayabileceğini göz önünde bulundurarak hazırlıklı olabilirsiniz. Bu tür geziler çocuğunuz ve sizin için keyifli olsa da yorucu olabilir. Zaman zaman kısa dinlenme molaları verip gördükleriniz üzerine konuşmanız iyi bir fikir olabilir. O güne dair bilet ve fotoğrafları sakladığınız müze kutusu veya anı defteri de yapabilirsiniz.

Dolmabahçe Resim Müzesi'ne Çocuklar İle Birlikte Nasıl Gidilir?

Türkiye genelinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 361 adet müzeyi muze.gov.tr adlı web sitesinden inceleyebilirsiniz.

Müze kart nasıl alınır, müze kart ile müzeler ücretsiz midir gibi sorularınızın cevapları için Müze Kart

bilgilendirme sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Binlerce yıllık geçmişiyle kollarını açmış bekleyen Türkiye müzeleri IOS ve Android müze kart uygulamalarından da incelenebiliyor. 


Önemli Hatırlatma

Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler