Çocuklar Sınav Kaygısıyla Nasıl Başa Çıkabilir?

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Funda Gümüştaş, LGS, YKS gibi önemli sınavlar öncesinde öğrencilerin sınav kaygısıyla nasıl başa çıkabileceklerini TRT Çocuk Ebeveyn Akademisi’ne anlattı.

Prof. Dr. Funda Gümüştaş

Prof. Dr. Funda Gümüştaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Funda Gümüştaş, LGS, YKS gibi önemli sınavlar öncesinde ‘sınav kaygısıyla nasıl başa çıkılabilir’ konusunda öğrencilere önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Gümüştaş, “Kaygı çok doğal bir duygu. Sınavda çocuk kaygının da yanında oturmasına izin verebilir” diye konuştu.

Sınav kaygısı nedir, belirtileri nelerdir, Sınav kaygısını neden oluşur? Sınav kaygısı çocuğun yaşamını nasıl etkiler? Ebeveyn çocuğun sınav kaygısı yaşadığını nasıl anlar? Sınav kaygısını artıran düşüncelerle nasıl baş edilebilir? Çocuklar sınav kaygısıyla nasıl başa çıkabilir? Ebeveynler çocuklara nasıl destek olabilir? Sınav öncesi neler yapılmalıdır? Sınav günü ve sonrası neler yapılmalıdır? Sınav kaygısı için ne zaman psikiyatrik destek gereklidir?

Proje Sorumlusu: Fadime Güzelçoban

Uzman Psikolog: Kübra Taşkıran

Yönetmen: Neval Çolak

Grafik: Eyüp Uğramaz

Kamera: Gökhan Eren, Bülent Kavadarlı

Montaj: Tuba Ekin

Kapak: Abdullah Erdoğan

Önemli Hatırlatma

Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.