Ebeveyn Çocuğun Sınav Kaygısı Yaşadığını Nasıl Anlar?

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Funda Gümüştaş, LGS, YKS gibi önemli sınavlar öncesinde anne ve babaların çocuğun yoğun sınav kaygısı yaşadığını nasıl anlayabileceklerini anlattı.

Prof. Dr. Funda Gümüştaş

Prof. Dr. Funda Gümüştaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Funda Gümüştaş, LGS, YKS gibi önemli sınavlar öncesinde ‘ebeveyn çocuğun sınav kaygısı yaşadığını nasıl anlar’ konusunda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Gümüştaş, “Sınava çalışmak istememe sınav kaygısının bir sonucu olabilir. Çocuk sınava çalıştığı halde beklenti kaygısı yaşayabilir. Sorumluluk sahibi ve mükemmeliyetçi çocukların sınav yaklaştıkça kaygıları daha çok artar” diye konuştu.

Sınav kaygısı nedir, belirtileri nelerdir, Sınav kaygısını neden oluşur? Sınav kaygısı çocuğun yaşamını nasıl etkiler? Ebeveyn çocuğun sınav kaygısı yaşadığını nasıl anlar? Sınav kaygısını artıran düşüncelerle nasıl baş edilebilir? Çocuklar sınav kaygısıyla nasıl başa çıkabilir? Ebeveynler çocuklara nasıl destek olabilir? Sınav öncesi neler yapılmalıdır? Sınav günü ve sonrası neler yapılmalıdır? Sınav kaygısı için ne zaman psikiyatrik destek gereklidir?

Proje Sorumlusu: Fadime Güzelçoban

Uzman Psikolog: Kübra Taşkıran

Yönetmen: Neval Çolak

Grafik: Eyüp Uğramaz

Kamera: Gökhan Eren, Bülent Kavadarlı

Montaj: Tuba Ekin

Kapak: Abdullah Erdoğan

Önemli Hatırlatma

Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.