Sınav Kaygısı İçin Ne Zaman Psikiyatrik Destek Gereklidir?

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Funda Gümüştaş, LGS, YKS gibi önemli sınavlarla ilgili öğrencilerde görülen sınav kaygısı için psikiyatrik desteğin ne zaman gerekebileceğini TRT Çocuk Ebeveyn Akademisi’ne anlattı.

Prof. Dr. Funda Gümüştaş

Prof. Dr. Funda Gümüştaş

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Funda Gümüştaş, LGS, YKS gibi önemli sınavlarla ilgili öğrencide aşırı kaygı bozuklukları görülmesi halinde psikiyatrik destek alınmasının gerekebileceğini söyledi. Prof. Dr. Gümüştaş, çocuğun akademik ve sosyal yaşamındaki bozulmalara dikkat etmek gerektiğini vurguladı.

Sınav kaygısı nedir, belirtileri nelerdir, Sınav kaygısını neden oluşur? Sınav kaygısı çocuğun yaşamını nasıl etkiler? Ebeveyn çocuğun sınav kaygısı yaşadığını nasıl anlar? Sınav kaygısını artıran düşüncelerle nasıl baş edilebilir? Çocuklar sınav kaygısıyla nasıl başa çıkabilir? Ebeveynler çocuklara nasıl destek olabilir? Sınav öncesi neler yapılmalıdır? Sınav günü ve sonrası neler yapılmalıdır? Sınav kaygısı için ne zaman psikiyatrik destek gereklidir?

Proje Sorumlusu: Fadime Güzelçoban


Uzman Psikolog: Kübra Taşkıran


Yönetmen: Neval Çolak


Grafik: Eyüp Uğramaz


Kamera: Gökhan Eren, Bülent Kavadarlı

Montaj: Tuba Ekin

Kapak: Abdullah Erdoğan

Önemli Hatırlatma

Bu içerik ilgili uzman danışman tarafından izleyicilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Kendinizin veya çocuğunuzun sağlığı ile ilgili her konuda, bir tıp doktoruna veya çocuk eğitimi ve psikolojisi alanında çalışan uzmanlara danışmanızı tavsiye ederiz.